SANNY studio
  • Úvod
  • PROJEKTY
  • Návrh interiéru
  • Home staging
  • Blog
  • Kontakt

Ako správne načasovať realizáciu nového interiéru

5/26/2015

 
Picture
1.časť: Kedy osloviť architekta pri návrhu interiéru? Ako si správne načasovať celý proces tvorby a realizácie / rekonštrukcie interiéru?
Rozhodli ste sa pre rekonštrukciu starého interiéru, alebo kupujete novostavbu a budete realizovať nový interiér? Poradíme vám ako si naplánovať celý postup tak, aby ste to zvládli v kľude, pohode a vedomí, že ste spravili všetko správne a načas.

1.KROK - rodinná porada, príprava 
(5-6 meisacov pred realizáciou)

Predtým ako sa rozhodnete oslovovať majstrov, zháňať potrebný materiál alebo osloviť architekta, zvolajte rodinnú radu a zamyslite sa nad nasledujúcimi otázkami:
Picture
  • Kedy by mala rekonštrukcia prebiehať?
  • Aký máme rozpočet na celkovú rekonštrukciu? (práce + zariadenie)
  • Kde budeme počas rekonštrukcie bývať ?
  • Čo všetko bude rozsahom rekonštrukcie? (výmena podlahy, nová kúpeľňa a wc, kuchynská linka,  nábytok, nové okná, nové rozvody elektriny/vody/kúrenia, stierky a úprava stien, búranie priečok a nosných stien, dispozičné zmeny,...)
  • Koľko úložného priestoru potrebujeme vytvoriť, aby sme do neho pohodlne schovali všetky naše veci, keď budeme bývať v novom?
  • Čo všetko by malo byť umiestnené a funkčne zohľadnené v jednotlivých izbách?
  • Čo sa nám páči? ( Pozrite si príklady/inšpirácie interiérov )

2.KROK - návrh interiéru (4-5 mesiacov pred realizáciou)

Tak a teraz už viete, čo od nového interiéru očakávate, aké sú vaše predstavy, finančné limity a kedy by sa to malo celé udiať. A v tomto kroku nastupuje oslovenie architekta.

Spoločne s architektom navrhnete celkový interiér, dispozičné riešenie, vyberiete konkrétne zariaďovacie predmety, materiály a farby, doladíte technické detaily (rozvody elektriny, vody, stavebné detaily) .
Picture
Vyriešite množstvo nejasností a budete mať už konkrétne predstavy o tom, ako bude nový interiér vyzerať.
Výsledkom tejto spolupráce sú kompletné podklady k realizácie od 2D návrhu, cez 3D vizualizácie až k technickým výkresom pre majstrov (kladačské plány – slúžiace ako podklady pri obkladových plochách kúpelní/wc, technické výkresy nábytku na mieru – podklad pre stolára, výkresy stavebných úprav, elektriny, vody,...).
Na krok č.2 si nechajte dostatok času, nakoľko ide o najpodstatnejšiu časť celej prípravy a každou jednou konzultáciou s architektom dostanete do hlavy množstvo nových otázok, nápadov a riešení, ktoré si treba v kľude premyslieť, ujasniť a zvoliť to správne riešenie, ktoré vám bude najviac vyhovovať.


3.KROK - príprava realizácie interiéru (1-2 mesiace pred realizáciou)

Pokiaľ už máte kompletnú predstavu o tom, ako bude váš nový interiér vyzerať, je načase začať zháňať tých správnych majstrov, načasovať si dodanie kuchyne, nábytku, obkladov a dlažieb,...

V prípade, ak si realizáciu zastrešujete sami, začnite sa pýtať známych, ktorí už niečo podobné absolvovali. Spýtajte sa na ich skúsenosti, choďte si pozriet referenčnú prácu, či ste s ňou spokojní podľa vašich kritérii. Postupne si vyberte 2-3 skupiny, ktoré oslovíte, necháte si naceniť na základe projektu všetky práce a následne sa rozhodnete s kým budete spolupracovať a dohodnete si termín nástupu. 
Pokiaľ chcete mať istotu, že váš interiér bude zrealizovaný bez chýb a zbytočných starostí, dohodnite sa na realizácii s architektom. Architekt v prvom rade poskytuje dohľad nad vykonanou prácou. Zabezpečuje, aby sa vaše priania stali skutočnosťou a preberá po majstroch prerábku v požadovanej kvalite. Architekt sa takisto postará o nákup a doručenie potrebných materiálov a správnu časovú následnosť práce majstrov. Má už dlhoročne overených majstrov, výhodnejšie ceny na nákup jednotlivých materiálov a
Picture
hlavne niekoľkonásobne väčšiu skúsenosť s realizáciou. Koniec koncov "zamestnať" architekta nezvyšuje nároky na rozpočet, pretože vám dokáže ušetriť 10-15% na materiáloch a nábytku a nedovolí vám, aby ste preplácali na jednotlivých stavebných úkonoch. Interiér bude zrealizovaný presne podľa návrhu, ktorý ste spoločne vytvorili a jediné, čo bude vašou úlohou, je tešiť sa na nový interiér.

Odporúčania:
1. Nikdy sa nepúšťajte do realizácie, pokiaľ nemáte podpísanú zmluvu a cenovú ponuku s majstrami. Vyhnete sa tak množstvu nedorozumení počas realizácie.
2. Zazmluvnite si termín dokončenia prác podmienených zmluvnou pokutou, aby ste sa uistili, že v dohodnutom čase budete mať možnosť vychutnávať si svoj nový interiér.
3. Je vždy ideálnejšie, ak si vyberiete majstrov, ktorí vám vedia zastrešiť celú realizáciu interiéru. Vyhnete sa situáciam, kedy nastane nejaká chyba a potom jedna skupina majstrov obviňuje druhú skupinu za zle odvedenú prácu a nikdy to nedoriešite. Pokiaľ máte jednu skupinu majstrov, niečo takéto sa vám nestane, dokonca sú schopní poskytnúť záruku na svoju prácu
.

4.KROK - realizácia

Všetko už máte pripravené, začiatok prác dohodnutý, objednaný tovar/nábytok, ktorý nieje štandardne na sklade a môžete sa tak pustiť do samotnej realizácie. 

Odporúčania:
1.Pokiaľ si realizáciu zastrešujete sami, tak nezabudnite majstrov pravidelne kontrolovať a radšej si každý detail s majstrami aj viac krát odkomunikujte, aby ste predišli zbytočným nedorozumeniam.

Veríme, že po prečítaní tohto článku budete riadne pripravený, budete si vedieť všetko v predstihu načasovať tak, aby sa pre vás tvorba a realizácia nového interiéru stala radosťou a príjemnou skúsenosťou.

Váš SANNY studio tím

Súvisiace články:
Picture
Prečo spolupracovať s architektom pri rekonštrukcii / návrhu interiéru?
Množstvo ľudí má predsudky voči spolupráci s architektom. Považujú to za akýsi „nadštandard“ ktorí si nemôžu bežní ľudia dovoliť. Ale opak je pravdou!
Dovoľte mi, aby sme Vás presvedčili o tom, že spolupráca s architektom má množstvo výhod, ktoré Vám dokážu ušetriť čas aj peniaze.                                                                           ...čítajte viac

Comments are closed.

    Archív


    ​3/5: Pracovné zóny
    4/5: Ergonómia v kuchyni
    2/5: Typy kuchýň
    1/5:Umiestnenie kuchyne
    Psychológia bývania
    Aktuálne trendy - kuchyne
    Prečo spolupracovať s architektom?
    Najnovšie trendy medzi podlahami
    Kancelárske priestory: Organizácia kancelárie
    Farby a ich využitie pri riešení interiéru,3/3
    Farby a ich využitie pri riešení interiéru,2/3
    Farby a ich využitie pri riešení interiéru,1/3
    Aká je ideálna orientácia bytu na svetové strany?
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Úvod
  • PROJEKTY
  • Návrh interiéru
  • Home staging
  • Blog
  • Kontakt